ON Altın Kural

Makarnalarımızın Lezzeti İçin ON Altın Kural

Niyokki, makarnalarımızın lezzetini sadece taahhüt verdiğimiz kaliteye ya da geleneksel tariflere değil, işimizi aşkla ve mesleki gururla yapmamıza borçluyuz. Herbir makarnayı titizlikle şekillendiriyor ve özenle pişiriyoruz. Ayrıca, lezzetimizdeki eşsizliği garanti etmek için 10 altın kurala sıkı sıkıya bağlı kalıyoruz.

Makarna Şekli ve Sos Uyumu

Makarnanın kalınlığı ne kadar fazlaysa, sos da o kadar zengin olmalıdır. Mesela spagettiler sadece tereyağı veya zeytinyağı ve peynirle tatlandırılabilecekleri gibi, zipe tipi makarnalar et yahnisi, krema, mantar vs. gibi soslarla servis edilebilirler. Kalın kısa makarnalar ise, fırında pişirmek için uygundur.

Kullanılan Su Miktarı (her 100 gr için 1 litre)

Makarna/su orantısı 500 gr makarnadan az kullanıldığı zaman değişir: Bu durumda her 100 gr makarna için 4 lt su kullanılmalıdır. Makarna suyu, ısının makarnaya eşit bir şekilde dağılması için çok yüksek olmayan ve geniş bir tencerede kaynatılır. Sıvı hiçbir zaman tencerenin kenarına gelmemelidir zira makarnanın hacmi, pişerken genişler.

Tuzun Doğru Atılması​

Makarna suyuna tuz, su kaynamaya başladığı zaman atılır ve her litre suya 10 gr olarak hesap edilir. Nitekim tuzlu su, tuzlu olmayan sudan daha az bir ısıda kaynar.

Makarnanın Suya Atılması​

Makarna kaynayan suya azar azar atılır. Su tekrar kaynamaya başlayınca ısı azaltılır ve fokurdamaya bırakılır. Bu kurala içi dolgulu makarnalar hariç tutulur, bu tip makarnalar suyun kaynama hareketiyle açılmasına engel olmak için kaynama noktasından birkaç dakika önce suya atılır.

Makarnanın Doğru Pişirilmesi​

Makarnanın eşit şekilde pişmesi ve yapışmaması için pişme süresince devamlı karıştırılır. Özellikle yumurtalı veya dolgulu makarna kullanılırken faydalı bir öneri suya makarnadan önce biraz zeytinyağı dökmektir.

Al Dente!​

Makarna kaynayan suya azar azar atılır. Su tekrar kaynamaya başlayınca ısı azaltılır ve fokurdamaya bırakılır. Bu kurala içi dolgulu makarnalar hariç tutulur, bu tip makarnalar suyun kaynama hareketiyle açılmasına engel olmak için kaynama noktasından birkaç dakika önce suya atılır.

Makarnanın Süzülmesi

Ateşi söndürdükten sonra, tencereye bir bardak soğuk su ilave edip süzgece dökülerek süzülür. Gnocchi veya nazik bir makarna pişiriliyorsa, delikli bir kepçe veya büyük bir çatal yardımı ile süzülerek çukur bir servis tabağına aktarılır. Şayet suyu hala fazla ise, tekrar süzülerek servise sunulur.

Sosla İyice Karıştırılması

Eğer makarna, sosun bulunduğu tencerede sosla birlikte biraz daha pişecek veya tarif öyle gerektiriyorsa, sosla birlikte daha iyi karışması için makarna ile bir miktar pişme suyu tencerede bırakılabilir.

Tahta Malzemeler Kullanılması

Makarnayı karıştırmak, sosu pişirmek ve servis tabağında makarna ile sosu iyice harmanlamak için, yemeğe toksik maddeler ve hoş olmayan kokular sinmemesi ve makarnayı kırmamak için , tahta malzemeler kullanılmalıdır.

İşlem Sırası​

Gelenek, işlemlerin şu sırayla yapılmasını öngörür: makarna süzülür, sıcak olarak servis tabağına alınır, rendelenmiş peynir serpiştirilir ve üzerine sos döküldükten sonra malzemeler iyice karıştırılır.